Ambassador Veiccoh K. Nghiwete

Namibian High Commissioner to South Africa

Amb. Nghiwete was born on 28 May 1953, at a village called Ondema in Okongo District, Ohangwena Region, Namibia. He is married to Mrs. Hilya T. Nghiwete. He is a traditional Headman of the Onheleiwa village in the same district.

Amb. Nghiwete is a liberation war veteran, a diplomat, a farmer-involved in crop production and livestock farming. He is also actively participating in the promotion and development of tourism industry in Namibia.

Work experience:

Since December 2015, Amb. Nghiwete was appointed as Namibian High Commissioner to South Africa and concurrently to be a non-resident High Commissioner accredited to Lesotho, Mauritius, Swaziland, and Seychelles and as Ambassador to Madagascar.

From January 1999 to June 2013, he served as the Permanent Secretary of the Ministry of Foreign Affairs. 2002-2004, Chairperson of the Board of Directors of the Namibia Film Commission. At the same time served as the Accounting Officer of the merged Ministries of Foreign Affairs, Information and Broadcasting.

August 1996 - December 1998- served as Ambassador of Namibia to the United States of America and concurrently non- resident High Commissioner to Canada.

July 1991-August 1996, Amb. Nghiwete served as the first Namibian High Commissioner to the United Kingdom and concurrently as a non-resident Ambassador to the Republic of Ireland and also represented Namibia to the Commonwealth Secretariat. He served as a member of the Executive Committee of the Board of Directors of the Representatives of the Commonwealth Fund for Technical Cooperation; Deputy Dean of the High Commissioners in London; a Board Member of the Commonwealth Deaf Society; and the Vice- President of the Commonwealth Royal Over-Seas League from 1991-1996.

August 1990 to July 1991 - posted to Washington DC, to open the Namibian Embassy in the United States of America.

1988 -1990 - served as SWAPO Chief Representative to Zambia and central Africa.

1980 -1984 appointed as the first Chief Administrative and Protocol Officer for the Department of International Relations at SWAPO Provisional Headquarters in Luanda, Angola.

In July 1974, Amb. Nghiwete made a premeditated decision and left Namibia to join the armed liberation struggle for sixteen years. While in exile, he served in various posts in SWAPO.

He was a field Commander, a Member of the People`s Liberation Army of Namibia (PLAN) `s Military Council, a Regional Political Commissar at the Northern Front, Namibia.